vezi coşul coşul este gol

Pluguri

Linii de produse

Elemente de protecție

Protecţie cu bolţi (Pluguri)

Protecţie cu bolţi

O protecţie eficientă cu un şurub cu forfecare atuncicând plugul întâmpină rezistenţă de 1200 kg. Aceastăprotecţie poate fi utilizată pe soluri uşoare, fără pietreşi cu o cantitate mică de obstacole în teren.

Pentru: TUR VARIO, IBIS M, IBIS L, IBIS XXL, IBIS VARIO, VIS L / XL, VIS XM

Protecţie cu arc (Pluguri)

Protecţie cu arc

O protecţie ce nu necesită întreţinere, din foi de arcdin oţel care permit înclinarea eficientă a trupiţei cândplugul întâmpină rezistenţă de 1300 kg şi întoarcerela adâncimea de lucru prestabilită după trecereapeste obstacol. Aceste protecţii sunt recomandatepentru solurile grele şi cu pietre, cu un mare numărde obstacole în teren. Forţa de rezistenţă a protecţieipoate fi sporită prin adăugarea unor foi de arcsuplimentare (în funcţie de tipul utilajului, 5, 7 sau 9 foide arc sunt disponibile).

Pentru: TUR VARIO, IBIS L, IBIS XXL, IBIS VARIO, VIS L / XL, VIS XM

Protecţie hidraulică (Pluguri)

Protecţie hidraulică

Permite reglarea forţei de protecţie şi, astfel, adaptarea la condiţiile din teren. Reglarea presiunii între 70 şi 120 bar permite reglarea rezistenţei brăzdarului necesară pentru înclinarea trupiţei de la 800 la 1200 kg.

Pentru: IBIS L, IBIS XXL, IBIS VARIO

Echipare standard

Mecanism de reversare (Pluguri)

Mecanism de reversare

Cilindru cu dublă-acţiune, cu cap robust instalat în rulmenţi conici (Ibis M rulmenţi simpli) asigura  funcţionarea pe o lungă durată.

Pentru: IBIS M, IBIS L, IBIS XXL, IBIS VARIO

Cilindru de înclinare cadru (Pluguri)

Cilindru de înclinare cadru

Proiectat pentru alinierea plugului cu axu central al tractorului, permite rotatia si revenirea la parametri initiali de operare. 

Pentru: IBIS XXL

Reglare hidraulică a lăţimii de lucru (Pluguri)

Reglare hidraulică a lăţimii de lucru

Sistemul Vario permite reglarea constantă şi continuă a lăţimii de lucru într-un timp foarte scurt. Există şi posibilitatea reglării rapide 35-50 cm în funcţie de tipul de sol.

Pentru: TUR VARIO

Reglare hidraulică a lăţimii de lucru (VARIO) (Pluguri)

Reglare hidraulică a lăţimii de lucru (VARIO)

Sistemul VARIO permite reglarea constantă şi continuă a lăţimii de lucru într-un timp foarte scurt. Există şi posibilitatea reglării rapide 35-50 cm în funcţie de tipul de sol.

Pentru: IBIS VARIO

Reglare mecanică a lăţimii de lucru (Pluguri)

Reglare mecanică a lăţimii de lucru

Selectarea lăţimii de lucru se face mecanic după cum urmează:

  • IBIS M: 32, 37, 42 cm/trupiţă
  • IBIS L / VIS 8+1: 35, 40, 45 cm/trupiţă
  • IBIS XL / VIS: 36, 42, 48 cm/trupiţă
  • IBIS XXL: 36, 43, 50 cm/trupiţă
  • TUR 30/35-3: 30, 35 cm/trupiţă

Pentru: IBIS M, IBIS L, IBIS XXL, VIS L / XL, VIS XM

Bară transversală pentru prindere rapidă (Pluguri)

Bară transversală pentru prindere rapidă

  • IBIS M: Cat. II ø28 mm sau Cat. II ø36 mm
  • IBIS L: Cat. II ø36 mm sau Cat. III ø36 mm 
  • IBIS XL / XXL / VARIO / VIS: Cat. III ø36 mm 

Pentru: TUR VARIO, IBIS M, IBIS L, IBIS XXL, IBIS VARIO, VIS L / XL, VIS XM

Disc tăietor (Pluguri)

Disc tăietor

Discuri dințate cu protecţie (bolţ sau arc) faciliteză o brazda netedă și contribuie la acoperirea mai bună a reziduuri de plante.

Roată de suport metalică (Pluguri)

Roată de suport metalică

Echipare opțională

Reglare hidraulică a primei brazde (Pluguri)

Reglare hidraulică a primei brazde

Permite corectarea rapidă a reglării primei tripiţe.

Pentru: IBIS VARIO

Amortizor pentru roata de suport (Pluguri)

Amortizor pentru roata de suport

Atenuează şocul în timpul procesului de reversare.

Pentru: IBIS L, IBIS XXL

Braţ mecanic sau hidraulic pentru echipament secundar de prelucrare (Pluguri)

Braţ mecanic sau hidraulic pentru echipament secundar de prelucrare

Sistem de prindere nou, caracterizat prin greutatea scăzută. Braţul este ataşat permanen în timpul lucrurui şi este conceput pentru tractarea ruloului de compactare în timpul aratului.

Pentru: TUR VARIO, IBIS L, IBIS XXL, IBIS VARIO, VIS L / XL, VIS XM

TERRA H tăvălug secundar (Pluguri)

TERRA H tăvălug secundar

Este echipat cu sistem de reglare hidraulică pentru plierea uneltei pentru transport şi reglare a presiunii prin trecerea masei plugului între secţiunile de operare. Se poate utiliza pentru compactarea solului în timpul aratului. Este integrată plugului la accesarea terenului şi în timpul operării, la rotire. Ca standard, există dotarea cu tăvălug spiralat cu diametrul ø470 mm şi lăţimea de lucru de 2 sau 2.5 m. În timpul lucrului, cilindrul nr. 1 coboară rola pentru oprire, iar la transport cilindrul ridică rola. Cilindrul nr. 2 este pentru setarea rolei în direcţia adecvată. Este proiectat şi pentru plierea rolei, ceea ce permite aşezarea utilajului în cadrul tractorului care are dimensiuni superioare plugului.

Pentru: IBIS XXL, IBIS VARIO

Trupiţe

Trupiţă MX cu prelungire (Pluguri)

Trupiţă MX cu prelungire

Trupiţă lungă de 120 cm fabricată din oţel călit. Permite tăierea completă şi răsturnarea brazdei până la 45 cm lăţime la rezistenţă scăzută.

Pentru: TUR L, TUR VARIO, IBIS M, IBIS L, IBIS XM, IBIS XXL, IBIS VARIO, ROOK, VIS L / XL, VIS XM

Trupiţă ZX cu prelungire (Pluguri)

Trupiţă ZX cu prelungire

Trupiţă lungă de 138 cm pentru pluguri cu sarcină mare, fabricată din oţel călit. Permite tăierea completă şi răsturnarea brazdei până la 55 cm lăţime la rezistenţă scăzută.

Pentru: TUR L, TUR VARIO, IBIS M, IBIS L, IBIS XM, IBIS XXL, IBIS VARIO, ROOK, VIS L / XL, VIS XM

Trupiţă LONG (Pluguri)

Trupiţă LONG

Excelentă pentru diferite tipuri de arături şi pentru diferite condiţii de sol, în toate condiţiile de lucru. Construcţia trupiţei permite suprapunerea brazdelor late sub roţile late ale tractoarelor utilizate astăzi şi, în acelaşi timp, minimizează rezistenţa şi cerinţele de putere ale tractorului.

Pentru: TUR L, TUR VARIO, IBIS M, IBIS L, IBIS XM, IBIS XXL, IBIS VARIO, ROOK, VIS L / XL, VIS XM

Trupiţă XL cu cormana spartă şi cu prelungire (Pluguri)

Trupiţă XL cu cormana spartă şi cu prelungire

Excelentă pentru soluri foarte dificile, lutoase şi ferme. Zdrobeşte solul foarte bine la rezistenţă redusă de lucru.

Pentru: TUR L, TUR VARIO, IBIS M, IBIS L, IBIS XM, IBIS XXL, IBIS VARIO, ROOK, VIS L / XL, VIS XM

Trupiţă LONG cu cormana spartă şi cu prelungire (Pluguri)

Trupiţă LONG cu cormana spartă şi cu prelungire

Excelentă pentru soluri foarte dificile, lutoase şi ferme. Zdrobeşte solul foarte bine la rezistenţă redusă de lucru, chiar cu cele mai mari pluguri.

Pentru: TUR L, TUR VARIO, IBIS M, IBIS L, IBIS XM, IBIS XXL, IBIS VARIO, ROOK, VIS L / XL, VIS XM

Trupiță BIG LONG cu prelungire (Pluguri)

Trupiță BIG LONG cu prelungire

Perfect for variety soil conditions. Its construction allows layering of wide furrowslices and working at depth of 30 cm.

Pentru: TUR L, TUR VARIO, IBIS M, IBIS L, IBIS XM, IBIS XXL, IBIS VARIO, ROOK, VIS L / XL, VIS XM

Roți

Roată de suport laterală din cauciuc (Pluguri)

Roată de suport laterală din cauciuc

200/60 – 14,5 (IBIS M, L, XM)
10.0/80 – 12 (IBIS XL, XXL, VARIO)

Pentru: IBIS M, IBIS L, IBIS XM, IBIS XXL, IBIS VARIO

Roată de suport posterioară (Pluguri)

Roată de suport posterioară

Allows precise setting of working depth and keeping it at given level. It provides better weight distribution, and thus, increases the plough pulling power.

Pentru: TUR L, TUR VARIO, IBIS M, IBIS L, IBIS XM, IBIS XXL, IBIS VARIO, ROOK, VIS L / XL, VIS XM

Roată laterală de suport şi transport (Pluguri)

Roată laterală de suport şi transport

Allows taking the pressure of the tractor, during the transport and helps with transport of plough on highways.

Pentru: TUR L, TUR VARIO, IBIS M, IBIS L, IBIS XM, IBIS XXL, IBIS VARIO, ROOK, VIS L / XL, VIS XM

Roată posterioară de suport și transport (Pluguri)

Roată posterioară de suport și transport

Combines advantages of side support and transport wheel with those of rear wheel. Allows precise setting of working depth, and ploughing the fields with obstacles, and also helps with transport of plough on highways.

Pentru: TUR L, TUR VARIO, IBIS M, IBIS L, IBIS XM, IBIS XXL, IBIS VARIO, ROOK, VIS L / XL, VIS XM

Roată lată (Pluguri)

Roată lată

(320/60-12) Allows keeping the working depth at a preset level.

Pentru: TUR L, TUR VARIO, IBIS M, IBIS L, IBIS XM, IBIS XXL, IBIS VARIO, ROOK, VIS L / XL, VIS XM

Skimmers and disk coulters

Skim coulters for crop residues (Pluguri)

Skim coulters for crop residues

Pentru: TUR L, TUR VARIO, IBIS M, IBIS L, IBIS XM, IBIS XXL, IBIS VARIO, ROOK, VIS L / XL, VIS XM

Coulter disc with bolt protection (Pluguri)

Coulter disc with bolt protection

Pentru: TUR L, TUR VARIO, IBIS M, IBIS L, IBIS XM, IBIS XXL, IBIS VARIO, ROOK, VIS L / XL, VIS XM

Coulter disc with spring protection (Pluguri)

Coulter disc with spring protection

Pentru: TUR L, TUR VARIO, IBIS M, IBIS L, IBIS XM, IBIS XXL, IBIS VARIO, ROOK, VIS L / XL, VIS XM

Cuţit trupiţă (Pluguri)

Cuţit trupiţă

Pentru: TUR L, TUR VARIO, IBIS M, IBIS L, IBIS XM, IBIS XXL, IBIS VARIO, ROOK, VIS L / XL, VIS XM

Specificații tehnice

TUR L2+2+13+3+14+4+1
Masă [kg]470580600700740870
Necesar de putere [CP]45-6060-8060-8080-10080-100100-120
TUR L S2+2+13+3+14+4+1
Masă [kg]5807608909409801100
Necesar de putere [CP]45-6060-8060-8090-10080-100100-120
TUR VARIO45R 4R 5
Masă [kg]8009909801170
Necesar de putere [CP]90-120110-15090-120110-150
IBIS M2+2+14
Masă [kg]600750900
Necesar de putere [CP]50-7070-9090-110
IBIS L3+3+14+4+1PLUS 3+PLUS 3+1PLUS 4+PLUS 4+1
Masă [kg]890109010901290910111011101310
Necesar de putere [CP]80-9090-10090-100100-11090-100100-110100-110110-120
IBIS L S3+3+14+4+1PLUS 3+PLUS 3+1PLUS 4+PLUS 4+1
Masă [kg]10601290129015201080131013101540
Necesar de putere [CP]80-9090-11090-110100-120100-110110-120110-120120-130
IBIS L H3+3+14+4+1PLUS 3+PLUS 3+1PLUS 4+PLUS 4+1
Masă [kg]10301260120014901050128012801520
Necesar de putere [CP]80-10090-11090-110100-120100-110110-120110-120120-150
IBIS XM3+3+14+4+1PLUS 3+PLUS 3+1PLUS 4+PLUS 4+1
Masă [kg]12701420115013101290144012401400
Necesar de putere [CP]90-110100-12090-110100-120100-110110-130100-120120-140
IBIS XM S3+3+14+4+1PLUS 3+PLUS 3+1PLUS 4+PLUS 4+1
Masă [kg]13901590137015801410161014601680
Necesar de putere [CP]100-120110-130110-130130-150110-130120-140110-130130-150
IBIS XM H3+3+14+4+1PLUS 3+PLUS 3+1PLUS 4+PLUS 4+1
Masă [kg]13501550136015701370157014401660
Necesar de putere [CP]100-120110-130110-130130-150110-120110-130110-130130-150
IBIS XXL standard4+4+1S 4+S 4+1H 4+H 4+1
Masă [kg]137015201550176015101710
Necesar de putere [CP]120-150140-180130-160150-200130-160150-200
IBIS XXL plus4+4+1S 4+S 4+1H 4+H 4+1
Masă [kg]139515501570178015301730
Power demand [CP]130-160150-190140-170160-210140-170160-210
IBIS VARIO345PLUS 3PLUS 4PLUS 4
Masă [kg]124014701700126015001745
Putere necesară [CP]90-120120-150140-18090-120130-160150-200
IBIS VARIO S345PLUS 3PLUS 4PLUS 4
Masă [kg]136017402050138017552070
Putere necesară [CP]100-130130-160150-200100-130140-170160-210
IBIS VARIO H345PLUS 3PLUS 4PLUS 4
Masă [kg]132016801970134016951990
Putere necesară [CP]90-120130-160150-20090-120140-170160-210
ROOK5+5+1VARIO 5VARIO 6
Masă [kg]2120229022002390
Necesar de putere [CP]150-220200-330170-240220-350
ROOK S5+5+1VARIO 5VARIO 6
Masă [kg]2420270025002800
Necesar de putere [CP]​200-220230-330180-240250-350
ROOK H5+5+1VARIO 5VARIO 6
Masă [kg]2320258024002680
Necesar de putere [CP]160-220230-330180-240250-350
VIS L4+4+15+5+1S 4+S 4+1S 5+S 5+1
Masă [kg]27002950298032303030325032802590
Necesar de putere [CP]120-140140-160140-160160-180130-150140-170140-170170-190
VIS XL6+6+17+7+1S 6+S 6+1S 7+S 7+1
Masă [kg]32603510​363038903620393040504370
Necesar de putere [CP]170-200210-270210-270250-310180-200220-280220-280260-320
VIS XM5+16+17+18+1
Masă [kg]2900315034003600
Necesar de putere [CP]160-180180-210210-250250-310
VIS XM S5+16+17+18+1
Masă [kg]3260357038804140
Necesar de putere [CP]160-180180-210220-260250-320